Świadczenie wspierające to nowa metoda wspierania przez państwo, która ma ułatwiać samodzielne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami. Od roku 2024 roku można składać wnioski o to wsparcie finansowe, które jest przyznawane na podstawie oceny poziomu na jakim wsparcie jest potrzebne. W procesie oceny pod uwagę jest brana zdolność takiej osoby do wykonywania zwykłych, codziennych czynności, jej samodzielność oraz potrzebę zewnętrznej pomocy. W czasie weryfikacji wniosku pracownicy z dużym doświadczeniem powinni przeprowadzić wywiad środowiskowy, na podstawie którego są przyznawane świadczenie wspierające punkty w skali od 0 do 100.
Takie świadczenie przysługuje osobom, które dostały co najmniej 70 punktów. O wsparcie mogą starać się osoby z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18 lat i mieszkają w Polsce. Wysokość takiego świadczenia uzależniona jest od uzyskanych punktów – im wyższy wynik, tym wyższa kwota wypłacanego wsparcia. W przypadku wątpliwości związanej z decyzją będzie można złożyć świadczenie wspierające odwołanie w okresie 14 dni od jej przyznania.
Warto zaznaczyć, że świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych otrzymać można niezależnie od innych pobieranych form wsparcia, takich jak zasiłek pielęgnacyjny czy renta socjalna. Uzależnione one również nie jest od dochodowego kryterium, co oznacza, że sytuacja finansowa wnioskodawcy nie ma wpływu na możliwość jego otrzymania. Aby złożyć taki wniosek, należy się skontaktować z zespołem wojewódzkim do spraw związanych z niepełnosprawnością w regionie, w którym się mieszka.
+Tekst Sponsorowany+