Dzisiejszy przemysł raczej by sobie nie mógł poradzić bez rozmaitych plastików. Ich wykorzystanie jest niezwykle różnorodne, chociażby jako opakowania, przedmioty użytkowe czy też części maszyn i urządzeń. W wielu przypadkach plastiki z dużym powodzeniem zastąpić mogą aluminium czy stal, przy zachowaniu niezbędnych parametrów pod względem wytrzymałości. Jednocześnie posiadają mniejszą wagę, są łatwe w produkcji, i wypadają korzystnie w zakresie cen.
Duże znaczenie mieć też będzie to, jak tego typu obróbka tworzyw sztucznych będzie zrobiona, a jest na to wiele różnych technik. Jedną z częściej wykorzystywanych jest formowanie wtryskowe. W niej plastikowe elementy wykonuje się w taki sposób, że ciekłe tworzywo jest wstrzykiwane do przygotowanej w odpowiedni sposób formy, w której następuje stwardnienie. Na gorąco wykonywane jest też termoformowanie, które można wykorzystać do bardziej skomplikowanych wzorów i kształtów. Niektóre tworzywa można giąć też na zimno, co jest stosunkowo proste, a jednocześnie dość efektywne.
W wielu przypadkach takie metody nie wystarczą, i wówczas może się przydać obróbka skrawaniem tworzyw sztucznych. Całkiem niedawno jeszcze przede wszystkim była ona wykonywana w sposób ręczny przy pomocy typowych maszyn, typu frezarki, tokarki czy szlifierki. W przypadku niewielkich serii zdawała ona egzamin, choć trzeba było się dość mocno starać aby zachować odpowiednią powtarzalność. Tę znacznie łatwiej da się otrzymać na obrabiarkach sterowanych numerycznie, jakie obecnie się cieszą coraz większą popularnością.
Zapewnia ona wysoką precyzję i dużą efektywność, dlatego też sprawdza się dobrze przy masowej produkcji. Dodatkową zaletą jest możliwość wykonywania elementów o dużym stopniu skomplikowania, przykładowo zębatek czy części rozmaitych urządzeń. Dość nową, a jednocześnie skuteczną i efektywną metodą jest przycinanie przy pomocy laserów. Z uwagi na dużą ilość wytwarzanego ciepła konieczne będzie zadbanie o zapewnienie chłodzenia powierzchni.
+Tekst Sponsorowany+