Wykonanie świadectwa energetycznego rozpoczyna się od zgromadzenia niezbędnej dokumentacji technicznej i projektowej danego budynku. Do wykonania prawidłowej oceny energetycznej potrzebne są nie tylko dane o konstrukcji stropów i ścian, lecz również szczegółowe informacje o grubości i rodzaju użytych warstw izolacyjnych. Robiąc audyt energetyczny duże znaczenie będą również miały dane dotyczące źródeł ciepła i sposobu jego poprowadzenia po budynku – powinno się dysponować pełnymi informacjami o kotłach, grzejnikach i przewodach.
Aby ocenić prawidłowo energetyczną charakterystykę, certyfikator poznać również powinien sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposób wentylowania pomieszczeń. Będzie również potrzebna dokumentacja fotograficzna budynku oraz historia przeprowadzonych modernizacji i remontów, które miałyby wpływ na jego właściwości cieplne.
Przy braku tych wszystkich dokumentów potrzebna może być wizyta inspektora, podczas której wykonuje się pomiary wszystkich przegród zewnętrznych oraz ocenia się techniczny stan instalacji, okien i drzwi. Specjalista robiący świadectwo energetyczne zapoznać się też powinien ze sposobem wykorzystania budynku i ilością przebywających w nim osób. Do właściwego wyliczenia świadectwa będzie również niezbędne dysponowanie odpowiednim programem obliczeniowym oraz znajomość aktualnie obowiązujących norm i przepisów dotyczących efektywności energetycznej. Osoba wykonująca certyfikat energetyczny nie tylko musi posiadać wiedzę techniczną, ale także odpowiednie uprawnienia nadane przez właściwą instytucję.
Proces przygotowania wszystkich dokumentów wymagał będzie też przeanalizowania lokalizacji budynku i jego ustawienia względem kierunków, co może wpływać na zyski ciepła od promieniowania słonecznego. Podczas tworzenia energetycznego świadectwa trzeba również uwzględnić sposób chłodzenia, jeśli taki występuje, oraz obecność jakiś innych instalacji wpływających na zwiększenie zużycia energii.
+Tekst Sponsorowany+