Zasady współpracy z firmą wystawiającą charakterystyki energetyczne udostępnione są na witrynie certyfikat-energetyczny24.pl. Na początku należy wybrać typ certyfikatu a także wpłacić opłatę za jego pozyskanie. Kolejno trzeba uzupełnić kwestionariusz zawierający dokładne pytania co do budynku. O ile będzie to konieczne, ekspert z podanej firmy pojawi się pod wskazaną lokalizacją, w celu zrobienia inwentaryzacji nieruchomości oraz doprecyzowania wszystkich danych.
Po podaniu danych, inżynierowie opracują treść właściwą dokumentu jakim jest świadectwo energetyczne, sprawdzając informacje podane przez klienta, jak i normy obowiązujące w konkretnym roku kalendarzowym. Nieruchomość jest wtedy klasyfikowana do wyznaczonej klasy energetycznej, na podstawie wskaźnika EP. Z oferty mają możliwość skorzystać klienci prywatni, a także klienci korporacyjni. Świadectwo energetyczne budynku obowiązuje od kwietnia 2023 roku. Certyfikat energetyczny traktowany jest jako komplet danych określających całkowite zapotrzebowanie obiektu na energię potrzebną do jego wykorzystania.
Wiadomości takie potrzebne są do: ogrzewania i wentylacji, klimatyzacji i oświetlenia, jak i punktów wyjścia pochodzenia energii oraz wytwarzania CO2 przez budynek. Ustalenie tego zapotrzebowania ma przyczynić się do podniesienia efektywności energetycznej w obiekcie, a także podjęcia konkretnych kroków, gdy nie będzie ona optymalna. To pozwoli zmniejszać wydatki eksploatacji obiektu, zwłaszcza pod względem energii elektrycznej. Ujęte w jednym dokumencie informacje pozwolą ocenić stan budownictwa publicznego, ale też prywatnego w Polsce. To pozwoli wystosować plan długoterminowej strategii renowacji obiektów, ale też rozwija modernistyczne budownictwo na terenie państwa. Ukazują to zapisy Ministerstwa Rozwoju i Technologii Departament Gospodarki Niskoemisyjnej. Wystawienie dokumentu jest konieczne w przypadku nowo powstałych budynków, budynków po termomodernizacji a także takich, jakie związane są z obrotem nieruchomościami.