Na pewno izolacja to jeden z najgorętszych tematów w projektowaniu budynków ekologicznych. W ten sposób możemy zaoszczędzić sporo cennej energii, a jednocześnie przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia takiego obiektu. Co więcej, dobra izolacja pozwala utrzymać właściwą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach znajdujących się w budynku. Na ogół grubsza izolacja zapewnia lepszą ochronę przed utratą ciepła. Jednak ocieplenie poddasza to temat kontrowersyjny. Niektórzy zalecają zapakowane poddasze dla najlepszej wydajności, podczas gdy inni promują zalety poddasza otwartego.
Dom pasywny i sposób na ocieplenie poddasza
Współczesny dom pasywny to kolejne podejście, które wymaga dużo miejsca na poddaszu do wentylacji i cyrkulacji powietrza. Dlatego prawidłowa izolacja domu może zaoszczędzić energię i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Gęsto upakowane strychy tracą do 60% swojego ciepła w ciągu nocy. Wynika to z utraty izolacji od krokwi i belek dachowych. Większość domów wybudowanych w XX wieku używała dużych ilości włókna szklanego lub bawełnianej maty do izolacji dachów. Choć skuteczne, te materiały zajmują miejsce na poddaszu. Dodatkowo materiał pokrywający legary poddasza może zmniejszyć przepływ powietrza i zwiększyć kondensację.
Dobra izolacja wymaga technicznego podejścia
Mniejsze stropy pozwalają na bardziej wydajną izolację, która skutecznie zmniejsza straty ciepła. Oprócz materiałów izolacyjnych istnieje kilka innych ulepszeń poddasza, które zwiększają wydajność. Należą do nich wywietrzniki strychowe, wywietrzniki kalenicowe i wywietrzniki ciepła. Przegrody poddasza zmniejszają również straty ciepła, ograniczając ilość miejsca na poddaszu dostępnego dla wentylacji i gromadzenia się kondensatu. To właśnie z tego względu podczas silnych upałów lepiej postawić na dużą izolację poddasza. Z pewnością jest to właściwy sposób na chłodzenie takiego obiektu.